19 kwietnia 2012

Prawo jazdy w Szwecji

Po zdaniu obu części dostaje się protokół egzaminacyjny (kopię) który to wraz z dowodem osobistym daje prawo do prowadzenia auta od razu po egzaminie. Pocztą przychodzi druk, który należy uzupełnić aktualnym zdjęciem i podpisem i odesłać w dołączonej kopercie nie płacąc za znaczek. Ma się na to rok. Jeśli nie wyśle się druku albo gdzieś zginie to po pewnym czasie przychodzi upomnienie. W terminie do kilku tygodni od wysłania dokumentu dostaje się pocztą śliczny nowiutki kawałek plastiku upoważniający samodzielnie do prowadzenia auta.

Jazdy (uppkörning) można zdawać autem wynajętym od ośrodka egzaminacyjnego. Można pożyczyć od szkoły prawa jazdy w której pobiera się lekcje (jeździ sie wtedy dokładnie tym samym autem na egzaminie). Można też przerobić auto rodziców cichaczem i zamontować w nim drugi hamulec po stronie pasażera i dodatkowe tylne lusterko i zdawać egzamin na prawo jazdy swoim autem (nie trzeba płacić za pożyczenie samochodu, ale nie polecam jednak tej opcji). Egzamin testowy można zdawać w trzynastu językach jeśli nowe słownictwo dotyczące ruchu drogowego okaże się za trudne.

3 komentarze:

  1. Jakby mi po roku przysłali upomnienie, to nie tylko bym nie pamiętała, gdzie są te dokumenty, ale i że w ogóle coś zdawałam xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale rozumiem że uznają polskie prawo jazdy w Szwecji i nie trzeba zdawać ponownie u nich jak się już uzyskało PJ w innym kraju UE?

    OdpowiedzUsuń
  3. Przecież i Polska i Szwecja są w UE, więc nie ma żadnego problemu. Można sobie nawet wymienić polskie na szwedzkie. Znalazłam nawet, że jak sie mieszka tutaj dłużej niż rok to trzeba to zrobić obowiązkowo ale słyszałam na ten temat różne teorie.

    OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.