5 grudnia 2010

Pant i segregacja śmieci.

To wszystkie prawie śmieci (więcej niż 90%) można sortować do recyklingu i na każdym opakowaniu produktu może być informacja o tym gdzie go wrzucić?! 

A sami sortowanie śmieci może być tak łatwe, pożyteczne (wiesz że to co wrzucisz będzie naprawdę powtórnie użyte) i szybkie bo pojemniki są wszędzie blisko?!

W Szwecji ma się czas i chęć na to żeby segregować śmieci. Oddawać puszki i butelki za "pant" do sklepu żeby zrobić z nich nowe opakowania. "Pant" to jakby kaucja za opakowanie. Nalicza się do rachunku przy kupnie napojów w puszkach i butelkach PET. Zwrot kaucji dostaje się po oddaniu opakowań do sklepu. Maszyna przemiela puszki i drukuje kupon do kasy, gdzie można odebrać pieniądze. Wszystko dobrowolne, nie trzeba butelek oddawać. Tylko każda kosztuje koronę wiecej z kaucją. A pakowania przerabia się na nowe puszki i butelki.

1 komentarz:

  1. Wydaje mi się, że w Polsce, nawet jak sie ludziom płaci za oddawanie np: butelek, to i tak im się du*y ruszyć z przed telewizora nie chce.. Mimo, że jak to mówią, ekologia jest teraz modna.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.