10 grudnia 2011

Lumbago

Pacjent zapisany na wizytę z powodu bólu pleców. I jeszcze swedzącą wysypkę ma... Podczas wywiadu okazuje się, że ból to najbardziej nad pęcherzykiem i promieniuje do pleców. A jaki kolor ma mocz i kał? Po szczegółowych pytaniach zgadza się, że kał taki jakby trochę bardziej żółty a i mocz ciemniejszy. 

Wiesz, mówię, do szpitala musisz jechać, żółtaczkę masz. Musimy wiedzieć dlaczego. Eee nie, a nie mogłabym tylko jakiejś tabletki na ból i swędzenie dostać? Lumbago okazało się niestety być nowotworem. 

9 komentarzy:

 1. Ile lat pacjent?

  Czy w Norwegii zwraca się do pacjenta w 2. osobie? :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam pojęcia czy w Norwegii mówi się do pacjenta w drugiej osobie ale w Szwecji prawie każdy z każdym (także lekarz-pacjent) rozmawia na "ty".

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodziło mi oczywiście o Szwecję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki to nowotwór daje takie objawy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Blokujący światło dróg żółciowych czyli guzy w obrębie wątroby lub (jak było w tym przypadku) trzustki, który nacieka obok leżące struktury.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja jestem ciekaw jak wygląda organizacja pracy w szwedzkim POZ. Ile godzin dziennie się pracuje (pracujesz), ile jest przerw, ile pacjentów, ile nadgodzin, czy płacą od pacjenta, czy od godziny czy stała miesięczna stawka? To wiele pytań ale byłbym wdzięczny za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pisałam o tym w kilku postach, jak poszukasz to znajdziesz. ST Pracuje 8 godzin, 8-17:00, z czego 1 godz bezpłatnej przerwy na lunch i dwie płatne przerwy na kawę po pół godziny to standard. Za nadgodziny odbiera się wolne. Liczba pacjentów różnie w różnych przychodniach, ok. 10 na dzień plus recepty i rozmowy telefoniczne. Ok. pół godziny na pacjenta. Stała stawka zależna od liczby dni w miesiącu. Inaczej to wygląda jak się jest hyrläkare.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zdaje się że jakiśczas temu wszystkie twoje posty przeczytałem dotyczące Szwecji. Nie znalazłem w nich informacji w jaki sposób najprościej szuka się pracy w ST (ty szukałaś) i jak dokłądnie było z nauką języka (w Polsce - przez firmę, czy dopiero tam/tu). Czy łatwo jest znaleźć pracę po polskiej specjalizacji z med. rodzinnej? Czy dobrze jest odbyć kurs językowy w Polsce (np. z Medeny) i wyjechać z pewną zanjomością szwedzkiego (i ofertą pracy) czy lepiej zaczynać kurs tam. Prosiłbym jeszcze o odpowiedź na te pytania, rozumiem że może to być męczące takie odpisywanie, ale nie znam nikogo (w miarę obiektywnego - poza firmami rekrutującymi) kto mógłby mi na te pytania (przynajmniej niektóre z nich) odpowiedzieć, a ty wydajesz się być konkretna.

  OdpowiedzUsuń
 9. @talfi: Za dużo pytań na raz. :) Medena proponuje pracę tylko specjalistom/w trakcie specjalizacji. Do tej kategorii się nie zaliczam. Szukanie pracy w przychodni w Szwecji: znajdź adresy mailowe do szefów przychodni, pisz CV i list motywacyjny/podanie o pracę, czekaj na zaproszenie na rozmowę o pracę. Ale najpierw język. Bez tego nie da rady. Polska specjalizacja z rodzinnej nic nie daje, trzeba robić tutaj nową szwedzką specjaluzację z rodzinnej.

  OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.