14 września 2011

Abulans

W Szwecji nie ma lekarzy w karetce pogotowia ratunkowego. Nie ma też ratowników medycznych, a dwuosobowy skład zawiera kierowcę i pielęgniarkę po specjalnym przeszkoleniu (ambulanssköterska). Ambulans służy do przewozu osób, którym jest potrzebna pomoc (tlen, monitoring, wkłucie i podawanie płynów i tym podobne) w czasie transportu. Pozostałe osoby, po sprawdzeniu, że nie znajdują się w stanie zagrożenia życia (świadomość, ciśnienie, saturacja) jeżeli potrzebują pomocy szpitalnej, mogą się do szpitala udać taksówką. Zamówiona przez kogoś ze służby medycznej kosztuje niewiele, gdyż dopłaca do niej województwo (landstinget).

2 komentarze:

  1. Zbyt poważne to nie jest ze strony Szwedów, prawda? Chyba że kierowcy taksówek posiadają specjalne certyfikaty i/lub przeszli odpowiednie przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Generalnie taksówką wysyłane są osoby bez podejrzenia zagrożenia życia więc nie jest aż tak źle. Nikt nie wyśle nią pacjenta wymagającego opieki w czasie trsnsportu. A udzielanie pierwszej pomocy jest tu umiejętnością którą się powtarza w regularnych odstępach czasu w zależności od grupy zawodowej. Lekarze i pielęgniarki (mające kontakt z pacjentem) co roku, pozostały personel przychodni co dwa lata. Nie wiem jak z taksówkarzami, ale na pewno są też przeszkoleni.

    OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.