21 września 2007

Indometacyna

Na farmakologii uczyli nas, że najlepszą (i jedyną) możliwością farmakologiczną zamykania przewodu tętniczego u dzieci jest indomatacyna.

Pisało o tym w nowiutkich książkach do farmakologii wytłuszczonym drukiem. I co się okazuje na praktyce w Klinice Patologii Noworodka? Że tak, oczywiście indomatacynę stosowali... ale dwadzieścia lat temu. Jest dobra, to prawda, ale daje bardzo często powikłania krwotoczne w CNS, więc nie stosuje sie go, bo cóż z tego, że przewód Botala się zamknie, skoro dziecko będzie miało dziurę w mózgu?

A student się uczy, myśli, że będzie wszystko wiedział... a okazuje się, że nie wie nic, bo jego wiedza albo jest już przestarzała, albo nigdy mu nie będzie potrzebna, bo nikt mu nie powiedział, których leków się używa w praktyce.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się z tym. Jestem studentką 4 roku farmacji i korzystam z podręcznika wydanego w 2008 roku w którym indometacyna ma zastosowanie do zamykania przewodu botala :) dodam ze 20 % substancji których się uczymy nie jest już stosowanych :)

    OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.