14 lipca 2012

Kolejki do lekarza i na badania

Pacjent, który potrzebuje nagłej, nieplanowej pomocy medycznej w przychodni ma zagwarantowane, iż ją otrzyma w ciągu 5 dni. Zwykle dostaje czas do pielęgniarki tego samego dnia, a czas do lekarza (jeśli pielęgniarka stwierdzi, że wizyta jest potrzebna) w ciągu kilku dni. Kiedy lekarz rodzinny pisze skierowanie do specjalisty to gwarantowana kolejka wynosi już trzy miesiące. W zależności od objawów i rozpoznania pacjent może w obrębie tego czasu zostać wezwany na wizytę wcześniej lub później w obrębie tych trzech miesięcy. Z kolejką na badania obrazowe jest różnie. Wynik prostego zdjecia rtg lekarz dostaje do tygodnia i do dwu tygodni powinien wysłać list do pacjenta lub poinformować go o wyniku telefonicznie. Inne badania obrazowe i usg dostaje sie zwykle kilka tygodni (czasem miesięcy) od skierowania. Badania krwi pobiera się "od ręki" w każdym laboratorium. Wysyłane są do analizy do laboratorium szpitalnego z wyjątkiem tych kilku, które robi się na miejscu w ciągu kilku minut.

5 komentarzy:

 1. Czyli z tym czekaniem do specjalisty,to też trzeba sobie odczekać. Nie ma kolorowo, że od ręki. Ech. Ale prywatnie to chyba można iść, wtedy przyjmują praktycznie od razu,czy na drugi dzień?

  OdpowiedzUsuń
 2. To wspaniałe i krzepiące. Jak u nas! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. zastanawia mnie jedna rzecz, bowiem planuję wizytę u ortopedy. Zapiszę się na nią..poczekam,z tego co się orientowałam kilka miesięcy..pójdę..on zleci mi RTG..poczekam sobie na nie..na wynik.. potem znów się zapiszę do lekarza.. i znów kilka miesięcy? toż to zdjęcie już może być nieaktualne -.-

  OdpowiedzUsuń
 4. @vuze: nie ma prywatnie, nie ma od ręki. :)

  @brummig: z tego co wiem to kolejki w Polsce są krótsze, co nie znaczy, że służba zdrowia gorsza.

  @MałaMi: W Szwecji nie można sobie zaplanować, że się pójdzie do ortopedy. Skierowanie wysyła lekarz, jeśli uzna że jest ono potrzebne. Może też po prostu wysłać skierowanie na badanie obrazowe, jeśli uzna, że tego potrzebuje i może mu być potrzebne.

  OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.