20 maja 2012

Specjalizacja

Kierownik specjalizacji (na przykład z medycyny rodzinnej) w danym rejonie, szef poradni, przedstawiciel z płac i prywatny opiekun specjalizacji spotykają się razem z przyszłym ST-läkare (mniej więcej rezydent). Tu ustala się dla niego plan ramowy na 5 lat i wszystkie formalności. Staże w szpitalu, dla których nie ma obowiązkowych wytycznych co do ich czasu trwania. Można je sobie na przykład wydłużyć w miarę potrzeby i chęci lub nawet pominąć (w granicach rozsądku). Obowiązkowe kursy, które trzeba odbyć. Nadobowiązkowe kursy, które można wybierać w miarę dowolnie z szerokiej puli wszystkich organizowanych. Przejazdy, noclegi i opłata za kurs zapewniana ze specjalnej puli pieniędzy dla ST-läkare. 5-10 tygodni pracy( na całą specjalizację) przeznaczone jest na pisanie obowiązkowej pracy/artykułu.

Na koniec jest pisemny egzamin testowy, który nie jest obowiązkowy. Można sie na niego zapisać lub nie. Na koniec składa się wymagane zaświadczenia z kursów i staży cząstkowych i opinie opiekuna specjalizacji do specjalnego urzędu i czeka około 6-12miesięcy na uznanie specjalizacji. 

6 komentarzy:

 1. A mnie nasuwają się takie pytania:
  1. Skoro ten test na koniec jest nieobowiązkowy to co w przypadku jego niezdania??
  2. I na jaki temat ma być artykuł/praca?? Są do tego jakieś wytyczne? Rozumiem, że przedmiotem ma być coś związane ze specjalizacją, ale czy jest określona ilość stron/słów?? Temat wybiera się samemu czy są z góry narzucone i jakiś należy wybrać??

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie ciekawi wynagrodzenie miesięczne ST-läkare. Czy jest ogólnie przyjęta stawka w Landstingu, czy to też kwiestia negocjaji przyszłego rezydenta? Na jaką pensję może liczyć ST-läkare? 35 tys. koron miesięcznie? Dużo czasu przeznacza się na pisanie pracy, mnie to zajęło w Polsce 2 tygodnie (na poglądówkę, temat sam sobie wybrałem) i uważam, że sporo czasu poświęciłem, koleżanka pisała niecały tydzień.
  Czas oczekiwania na uznanie specjalizacji również wydaje się dość długi, ale może to szwedzki standard.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stawka dla ST jest stała w Landstingecie. Distriktsläkare może negocjować stawkę. Są też związki zawodowe do pomocy. Stawka ST to około 30000 przed podatkiem (który jest wysoki i zależny od regionu).

  Czy dużo czasu zajmuje pisanie pracy? Nie wiem, nie pisałam jeszcze.

  Na temat egzaminu też wypowiadać się nie mogę bo nie pisałam.

  Przed pisaniem pracy jest do odbycia obowiązkowy kurs na którym dowiaduje się szczegółów i który ma przygotować do jej napisania. Temat dowolny. Trzeba umotywować jego wybór.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ta praca do specjalizacji to jak się nazywa po szwedzku?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie nazywa się w żaden szczególny sposób. Projektarbete, eget projekt się o tym roboczo mówi albo "studie, studieprojekt".

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujace...
  A jak taki potencjalny ST-läkare w ogóle dostaje się na spotkanie z takim dyrektorem specjalizacji? Składa się podania? Jest jakiś oficjalny system ustanowiony?

  OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.