1 maja 2011

Kaffebröd

To w dosłownym tłumaczeniu chleb do kawy. W dowolnym przekładzie to ciastko, ciasto, czekoladka albo inny dodatek pasujący do kawy i będący jego nieodłącznym dodatkiem. "Fika" to czasownik i rzeczownik związany z odpoczynkiem w pracy (lub poza nią) i piciem kawy (z kaffebröd). Szwed pije ją zwykle bez mleka i cukru. W domu ma zazwyczaj do parzenia kawy łatwy w użytku automat przelewowy. Wystarczy wlać żądaną ilość wody, włożyć papierowy filtr i nasypać kawy. Zalewanie wrzątkiem stosuje się tylko do herbaty, którą z resztą pije się tutaj niezmiernie rzadko.  

4 komentarze:

 1. Czyli to prawda, że Szwedzi piją kawę tak, jak my herbatę albo wodę? To zawsze mnie zdumiewa w szwedzkich kryminałach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Automat przelewowy...czyli ekspres do kawy?

  OdpowiedzUsuń
 3. z żalem zauważyłam, że od czasu wyjazdu do Szwecji blog zmienił tematyke na kulturalno-językowo-socjologiczną, a mnie zawsze najbardziej interesowala strona medyczna. pojawia sie kiedys jakies notki dotyczące bardziej spraw lekarsko-szpitalnych, z jakimi pacjentami i przypadkami masz tam styczność?

  OdpowiedzUsuń
 4. 1. Szwedzi piją więcej kawy.
  2. Ekspres do kawy przelewowy.
  3. Będą zapewnie i medyczne. Tylko nie będą wyrastały z bulwersacji a pewnie raczej z odmiennej relacji lekarz-pacjent itp. Kilka postów tego typu już wyrosło w "lekarsko" ale to prawda, że jest ich mało.
  4. W miejsce "anonimowy" przy pisaniu komentarza można bez logowania i zakładania konta wpisać jakąkolwiek nazwę użytkownika.

  OdpowiedzUsuń

Tutaj możesz umieścić swój komentarz.