20 września 2011

Jeść na fotelu dentystycznym

Czy ktoś próbował kiedyś jeść u dentysty w czasie borowania zębów? Niewykonalne? A jednak! Kiedy się ma sondę żołądkową to jest to możliwe. Sonda podłączona jest do opakowania ze specjalnym jedzeniem i pompki, która ów preparat tłoczy ze stałą prędkością. Całość mieści się w eleganckim i funkcjonalnym plecaczku, dzięki któremu można wyjść z domu nawet jeżeli potrzebuje się być podłączonym do jedzenia cały dzień. W domu też się z resztą przydaje, bo łatwiej wziąć lekki plecak na ramię niż jeździć po domu ze stojakiem do kroplówki. Zarówno pompkę z ładowarką jak i plecak można pożyczyć od dietetyka i oddać po zakończonym leczeniu.

18 września 2011

Jabłkowy

Jesień pachnie dojrzewającymi w co drugim ogródku jabłkami. W gazetkach reklamowych przepisy na jabłeczniki. Idziesz do sklepu po sok i zastanawiasz się jaki smak wybrac... No jasne, masz ochotę na jabłkowy! Spieszysz do półki... i odchodzisz z kwitkiem. Po jabłkowym została tylko metka z ceną. Wyszedł. Wszyscy Szwedzi poczuli chęć na jabłkowy dokładnie wtedy co ty.

14 września 2011

Abulans

W Szwecji nie ma lekarzy w karetce pogotowia ratunkowego. Nie ma też ratowników medycznych, a dwuosobowy skład zawiera kierowcę i pielęgniarkę po specjalnym przeszkoleniu (ambulanssköterska). Ambulans służy do przewozu osób, którym jest potrzebna pomoc (tlen, monitoring, wkłucie i podawanie płynów i tym podobne) w czasie transportu. Pozostałe osoby, po sprawdzeniu, że nie znajdują się w stanie zagrożenia życia (świadomość, ciśnienie, saturacja) jeżeli potrzebują pomocy szpitalnej, mogą się do szpitala udać taksówką. Zamówiona przez kogoś ze służby medycznej kosztuje niewiele, gdyż dopłaca do niej województwo (landstinget).

13 września 2011

Pielęgniarka spała na "nocce" w szpitalu

Wydawałoby się, że nic strasznego. Nic się nie dzieje na oddziale, to można trochę podrzemać w nocy. Ale nie w Szwecji. Tutaj jesteś w pracy i płacą Ci za pracę, a nie spanie. Najczęściej jest tak dużo pracy, że nawet nie ma czasu usiąść, ale zdarzają się i spokojne zmiany. Ostatnio było głośno w mediach, gdyż jedna z pielęgniarek spała na nocnej zmianie w szpitalu. Nie straciła pracy, ale zmieniono jej zakres obowiązków i czas pracy. To chyba lepsze dla wszystkich.

12 września 2011

Najlepszy Narzeczony

Nieocenione jest mieć blisko siebie kogoś, komu nie trzeba tłumaczyć, co to jest wejście centralne, sonda dożołądkowa, znieczulenie nadtwardówkowe. Tłumaczyć po kilka razy każdemu z osobna po co, na co i dlaczego różne medyczne sprawy osobom, które nie mają o medycynie zielonego pojęcia jest dość nużące. Z tego i miliona innych równie ważnych powodów Narzeczony jest bardzo potrzebny. Dziękuję Mu za całą Jego nieocenioną pomoc we wszelkich dziedzinach.

7 września 2011

Czyste aminokwasy

Aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, mikroelementy, witaminy- idealnie skomponowana, energetycznie zbalansowana, wyliczona i sto razy sprawdzona syntetyczna pożywka do odżywiania przez sonde. Cud. Dzięki niej można odżywiać się dojelitowo, nawet jeśli jelita muszą od zwykłego jedzenia odpocząć.

Ma okropny smak (przez sonde przecież się go nie czuje) i zapach, którym cała skóra przesiąka po kilku dniach. Efekt uboczny.

6 września 2011

Zacząć jeść

Kiedy można przyjmować tylko mlekopodobne jedzenie przez sonde żołądkową i pić soki przez pięć tygodni, to wydaje się, że po jej usunięciu wszystko się od razu zje, że wszystko będzie smakowało, że będzie pięknie... A okazuje się że żucie jest męczące i zajmuje bardzo dużo czasu, że skurczony maksymalnie żołądek po dwu kęsach odmawia dalszej współpracy. Prawie chce się wymiotować, kiedy się chce zjeść za szybko. Jest się strasznie zmęczonym po posiłku złożonym z kilku łyżek rozgotowanej papki warzywnej i następne kilka łyżek można w siebie wcisnąć dopiero za godzinę.